Tığ İşi Şal Yapılışı

0

El yapımı şal kıyafetleriniziz şık gözükmesi için kullanabileceğiniz oldukça modern gözüken bir aksesuardır. Yapımı kolay, pratik ve hızlıdır. Kendiniz için veya hediye etmeyi tercih ettiğiniz birisi için yapabilirsiniz. Yapımı hızlı olduğundan dolayı satarak gelir elde etmek için de yapabilirsiniz. Birçok model imkanı bulunan şal yapımı için bir tanesini biz bu yazımızda anlattık.

Örgü Şal Modelleri

Şal modelleri kullanılan ipin modeline, ipin rengine, kullanılan örgü modeline veya şalın uzunluğuna göre yüzlerce farklı şekilde değişebilir. Etol şal örneği bu modellerden biridir ve yapımı da oldukça kolay ve pratiktir. Bizim uyguladığımız modeli vermeden önce bazı resimlerle size kullanabileceğiniz modeller hakkında fikir vermek istedik. Beğendiğiniz bir tanesine göre daha sonra verilecek tarifi ayarlayabilirsiniz.

El yapımı şal

Tığ İşi Şal İçin Gereken Malzemeler

Gereken malzemelerin özellikleri seçtiğiniz ipe göre değişebilir. Şal yapımı için kullanacağınız malzemeler çok çeşitlilik gösterir bu yüzden daha fazla fikir edinmek istediğiniz takdirde malzemeleri alacağınız yerden bilgi alabilirsiniz. Fakat temel olarak ihtiyacınız olacak iki malzeme ip ve tığ olarak sayılabilir. İpiniz ister pamuklu veya yünlü ister merserize veya angora olsun vereceğimiz modelde kullanabilirsiniz. Fakat tığınızı mutlaka seçtiğiniz ipe uygun olarak almalısınız. Aksi takdirde örgüyü yaparken size sıkıntı çıkarabilir.

Şal modelleri

Tığ İşi Şal Yapımı

Tığ işi şal nasıl yapılır ?

Şal tarifi vereceğimiz şemaya bağlı olarak yapılacaktır. Şalın boyutu tamamen size bağlıdır. Vereceğimiz tarif yünlü ip ve 4,5 mm kalınlığında bir tığ kullanılarak yapılmıştır. Renk yine size bağlıdır. İlk olarak yaptığımız 392 zincir çekmektir. Ölçüler isteğinize göre değişebilir. Şemada 39 tane 2 metre uzunluğunda dalga bulunuyor.

Tığ işi şal örnekleri

⦁ Şemada x olarak gösterilenler sık iğne, 0 olarak gösterilenler zincir, uzun çizgiler tırabzan, kısa çizgiler tekli tırabzana tekabül etmektedir. İlk sırada zincir çekilir, üzerine sık iğneler yapılır ve sonrasında dalgalar oluşturulmaya başlanır.

Tığ işi şal hakkında

⦁ Şemada verilene göre diğer sıralar örülür.

Tığ işi şal nasıl örülür

⦁ Kenarlardan eksiltmeler yapılarak örgüye devam edilir.

⦁ Tercih edilen uzunlukta olacak şekilde bir zincir çekilir. Kenarlardan eksiltilerek uca doğru ilerlenir. Böylece şal dalgalı bir görüntü kazanmış olur.

Yazıyı Değerlendir
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.