Motifli Battaniye Yapımı

0

Motifli Battaniye, yapımı oldukça kolay ve hızlı bir eşyadır. Aşağıda verilecek tarif ile kısa bir sürede kendi battaniyenizi yapabilirsiniz.

Motifli Battaniye Modelleri

Örgü battaniye modelleri oldukça fazladır. Kendi zevkinize göre, resimlerle örnek olarak verdiklerimiz arasından renk ve tarz konusunda örnek alabilirsiniz.

Motifli Battaniye Malzemeleri

Örgü bebek battaniyesi yapımı için kolay bulunan birkaç malzemeye ihtiyaç vardır.
⦁ 18 adet istenilen renklerde el örgü ipi
⦁ 3,5 mm tıp
⦁ Yün iğnesi

Motifli Battaniye Yapımı

Yapılacak motifin adı babaanne karesidir. Birkaç basit adımla kolayca yapılabilir.
⦁ 4 tane zincir çekeriz. İlk zincire ilmek kaydırma yapar ve halka oluştururuz.
⦁ 3 adet zincir çekilir. Bir üst sıraya çıkılır ve oluşturulan halkanın içine 2 adet ikili tırabzan yaparız. Başta çektiğimiz 3 zincir ile birlikte 3 adet ikili tırabzanımız olmuş olur. 2 adet daha zincir çekeriz. Halkanın içerisine yine 3 tane ikili tırabzan yaparız. Elimizde 4 adet tırabzan grubu ve 4 adet zincir boşluğu olduğunda ise ilmek kaydırma ile sırayı bitiririz.

Motifli Battaniye

⦁ 3 zincir çekeriz ve bir üstteki sıraya çıkarız. Yakındaki boşluğa 2 adet ikili tırabzan yaparız. Daha sonra 2 tane zincir çekeriz ve bir sonraki zincir boşluğuna geçeriz. Boşluğa 3 adet ikili tırabzan yapar,2 adet zincir çeker ve aynı boşluğa 3 adet ikili tırabzan yaparız. Böylece köşeyi oluşturmuş oluruz. Her boşluğa bu şekilde köşe yapmamız gereklidir.

Örgü battaniye

⦁ 3 zincir çeker ve üstteki sıraya çıkarız. Yakındaki boşluğa 2 adet ikili tırabzan yaparız. Sonrasında 2 adet zincir çekeriz ve sonraki zincir boşluğuna geçeriz. Geçtiğimiz boşluğa 3 adet ikili tırabzan yapar,2 tane zincir çeker ve diğer zincir boşluğuna geçeriz. 2 zincir çekildikten sonra ise köşeye gelmiş oluruz. Köşeye geldikten sonra 3 adet ikili tırabzan yapar, 2 tane zincir çeker ve aynı boşluğa 3 adet ikili tırabzan yaparız. Sıra sonuna kadar bu yöntemi kullanarak örmeye devam ederiz.

Örgü bebek battaniyesi

⦁ Dördüncü adım olarak verdiklerimizi sonraki sıralarda da kullanmaya devam ederiz.

Bir önceki yazımız olan Kolay Tığ İşi Çanta Nasıl Örülür? başlıklı makalemizde El işi çanta yapımı, tığ işi çanta modeli ve tığ işi çanta yapımı anlatımlı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazıyı Değerlendir
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.