Kolay Tığ İşi Çanta Nasıl Örülür?

0

Tığ işi çanta çok kullanışlı ve modern bir modeldir. Yapımı da oldukça zevklidir. Yıldız örgü modeli kullanılarak yapılan bu model tığ işi çanta yapımı anlatımlı olarak aşağıda verilmiştir.

Tığ İşi Çanta Modelleri

Aşağıya konulmuş olan farklı tığ işi çanta modeli fotoğraflarından ilham alabilirsiniz.

Tığ İşi Çanta Modelleri ve Yapılışı

El işi çanta yapımı, oldukça kolay ve eğlencelidir Bu model için gerekli malzemeler 24/7 kalınlıkta örgü ipi,2,5 numaralı tığ, siyah astarlık kumaş, deri parçası, fermuar, makas, mezura, anahtarlık başı ve boncuklu süs olarak sayılabilir.

İpimizle çanta büyüklüğümüz kadar gevşek bir zincir çekerek işe başlıyoruz. Zinciri birleştiriyoruz.

Zincirleri birleştirdikten sonra üç zincir daha çekiyoruz. Bir zincir atlayıp sonraki zincire batırarak ilmek geçiriyoruz. Daha sonra yine bir sonraki zincire batırıyoruz. Tığımızda 6 tane ilmek biriktirdikten sonra tığımıza ip alarak altı ilmeğin içinden geçiriyoruz.

tığ işi çanta modeli
tığ işi çanta modeli

Sık iğne tekniğiyle sıkı olmadan bağlıyoruz. Birleştirdiğimiz halkaya batarak bir ilmek alıyoruz. Sonrasında alt sırada oluşan ilk ilmeğe batıyoruz. Sıradaki ilmeğin dibindeki zincire batıyor ve sürekli kayarak zincirdeki boşluğa batıp ilmek yapıyoruz.

El işi çanta yapımı
El işi çanta yapımı

Tığda 6 ilmek oluncaya dek ilmekleri biriktiriyoruz. Altı ilmek olduğunda tığımıza ip alarak bütün ilmeklerin içinden ip geçiriyoruz. Sırayı aynı yöntemi tekrarlayarak bitiriyoruz.

Sırayı bitirdikten sonra başladığımız üç zincirden birisine örgüyü bağlıyoruz. Yine üç zincir çekiyoruz. Bu sırada alt sıradaki yuvarların içini ikişer tane yalancı sık iğne ile dolduruyoruz.

tığ işi çanta modeli
tığ işi çanta modeli

Üçüncü sırada üç zincir çekiyoruz. Zincirin dibine ve sonraki zincir batarak tığımızda altı tane ilmek biriktiriyoruz. Daha sonra bu ilmeklerin içinden ip geçiriyor ve üzerlerinden bağlıyoruz. Bu tekrarlar ile çanta örneğini örüyoruz.

Tığ işi çanta nasıl örülür
Tığ işi çanta nasıl örülür

Sıranın bitiminde tığa aldığımız ilmeğin beşincisini sıranın başınca yaptığımız üç zincirin dibine batıyoruz. Sonuncu ilmeği de ikinci zincire batarak birleştiriyoruz.

Aynı işlemi tekrarladıktan sonra dikme işlemine geçiyoruz. Yuvarlak parçaları birbiri üzerine hizalayıp altı dikiyoruz.

Tığ işi çanta nasıl örülür
Tığ işi çanta nasıl örülür

Diktikten sonra resimde verildiği gibi katlıyoruz.

Tığ işi çanta örmek
Tığ işi çanta örmek

Üçgenlerde beşinci sıranın dibinden köşeleri dikiyoruz. Çantayı çevirip üçgen kısımları içe getiriyoruz.

El örme çanta yapılışı
El örme çanta yapılışı

Üçgenleri resimdeki şekilde katlayarak uç kısımlardan dikiyoruz. Bu adımların sonunca çantanız hazır olacaktır.

Yazıyı Değerlendir
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.